Den otců v České republice žije!

V červnu můžete slavit nejenom Den dětí, slunovrat nebo konec školního roku, ale i Den otců. Je to svátek, který se i u nás pomalu dostává do obecného povědomí. 

Den otců pochází z USA a vymyslela jej žena – Sonora Smart Dodd, jejíž otec se po smrti matky staral o pět dětí. Poprvé se tento svátek slavil v roce 1910. O čtrnáct let později byl ustanoven Národní den otců. Dnes se tento svátek slaví nejen v USA, ale i v Evropě. V mezinárodních i některých českých kalendářích jej najdete třetí neděli v červnu – letos 21. června.
Oficiální podporu má Den otců už i u nás. V loňském roce z iniciativy Ligy otevřených mužů (LOM) a Sítě mateřských center navrhla Rada vlády pro rovné příležitosti žen a mužů, aby se stal významným dnem ČR. Zatím bez odezvy.

A jakou má Den otců podporu v populaci? Loni se v anketě idnes.cz vyjádřily souhlasně dvě třetiny respondentů. Letos Den otců podpořila většina účastníků ankety na webu LOMu s tím, že tento svátek je podle 33 % hlasujících určen pro „úplně normální táty“, podle 26 % pro hrdé otce a podle 23 % pro celé rodiny (stav 19. 6. 2009).

Jistě, jeden den v roce otce ani rodiny nespasí. Je ovšem třeba chápat jej v širším kontextu. Jak vysvětluje Martin Jára, ředitel Ligy otevřených mužů: “Žijeme ve společnosti, která si začíná všímat otců. Média i neziskové organizace věnují pozornost mužům u porodu a jejich péči o malé i velké děti. Den otců je jednou možností, jak téma aktivního otcovství ještě více zviditelnit.“

I když Den otců zatím oficiálně schválen nebyl, neziskové organizace na zásah vyšší moci nečekají. Síť mateřských center a LOM letos znovu vyhlásily kampaň dvoutýdenní kampaň Táta dneska frčí, jíž se účastní na 50 mateřských a rodinných center v celé republice.

A LOM letos už potřetí pořádá Tátafest, happening pro táty, jejich děti, rodiny a přátele. Koná se právě třetí neděli v červnu, 21. 6., v Komunitním centru Kampa v Praze. Jiný Tátafest proběhne letos také v Olomouci, 26. 6., organizuje jej Mateřské centrum Heřmánek. V Praze se paralelně s Tátafestem koná akce „Den otců“ pod patronací Rodinného centra Paleček.

Řádní, mimořádní i neřádní tátové! Hlavně pro vás, ale i pro vaše děti, ženy a přátele je tu náš happening! Koná se v neděli 21. června 2009 v Komunitním centru Kampa (Praha 1, U Sovových Mlýnů 3).

13:00–15:00 Workshop pouze pro muže: Normální táta (Péče o děti účastníků zajištěna.)
15:00–17:00 Lehké letní aktivity: od pétanque po tetování
17:00 Koncert Yellow Sisters
18:00 Workshop Drum Circle…
A navíc exkluzivní trika a CD, palačinky i točené pivo, milí lidé…

Informace o akci i jiných aktivitách Ligy otevřených mužů, www.ilom.cz.

Martin Jára, martin.jara@ilom.cz, tel. 603 467 289

Další články