Josef Petr: Kluci chtějí reálné zážitky

21. 10. 2014 Mužská cesta

Rozhovor s lektorem LOMu Josefem Petrem o kurzu Mužská cesta na prahu dospělosti pro mladé muže od 16 do 21 let, který se koná na přelomu října a listopadu.

Co Tě přimělo udělat kurz Mužská cesta na prahu dospělosti?

Roli určitě hrála moje vlastní zkušenost z životního období, kdy jsem hledal vlastní nezávislost a hodnoty, řešil první vztahy, a co vlastně chci v životě dělat. Neměl jsem moc možností tyhle věci s někým probrat, chyběly mi vzory a nebyl nikdo, kdo by mě vyslechl a řekl: „Vole, to dáš“. Rodiče a kamarádi nemají potřebný odstup, tohle byla vždycky spíš role starších mužů nebo širší komunity.

S kolegou Jonášem Herzou máme dlouholetou zkušenost s vedením mladých lidí formou zážitkového programu, absolvovali jsme hromadu mužských skupin a workshopů a hlavně už jsme tu cestu do dospělosti sami prošlápli. Rádi bychom svoji zkušenost předali i dalším klukům a dali jim možnost, aby se vzájemně podpořili.

Pro koho Mužská cesta na prahu dospělosti je a co účastníkům přinese?

MUCENAPRD (jak se vší láskou našemu kurzu říkáme) je pro kluky a mladé muže od 16 do 21 let. Zhruba pro ty, kteří jsou teď na střední škole. Kurz je postavený jako víkendový survival – chceme tedy dát klukům možnost poznat víc sebe sama v nepohodlných podmínkách, ale taky zažít sílu party.

Tématem prvního kurzu je „odvaha“. Jednotlivé aktivity tedy budou zaměřené na téma vnímání a překračování hranic, schopnosti rozhodovat se a vstoupit do neznámých vod.

Myslíš si, že ve světě sociálních sítí a virtuální reality v teple domova budou teenageři ochotni absolvovat skutečný survival?

Už teď víme, že oslovit tuhle cílovou skupinu není žádnej med. Ale kluci se hlásí a já pevně věřím, že časem bude o kurz velký zájem. Facebook je fajn, sám na něm trávím spoustu času. Ale ukažte mi mladýho kluka, který nechce reálné zážitky. A o tom přece mládí je, ne? Carpe diem !:)

Jak vnímáš odvahu?

Odvaha je hodnota, které člověk může věřit. Já například věřím, že má cenu být svůj, nebát se dělat zajímavé věci a stát si za nimi. Taky věřím, že mladý člověk by neměl být součástí stáda, ale měl by být originální osobností, která netráví čas uzavřená v zóně komfortu. Toho si každý užije dost v dospělosti, kdy už je tak trochu potřebné jít s davem.

Odvaha je ale taky osobní kvalita, kterou je potřeba trénovat a pilovat. Mít stále kuráž na to, překročit hranice na neznámé a nebezpečné území není nic jednoduchého. Je to boj na celý život. A taky znát rozdíl mezi odvahou a pošetilostí. Vědět, kde jsou hranice, za které by už člověk neměl jít.

pozvanka_mucenaprd

Další články