Desatero pro muže, kteří se připravují na svou přítomnost u porodu a na otcovství

17. 10. 2023 Muži a péče

Muž u porodu už dnes není žádná rarita, ale zcela běžná věc. Novopečení tátové mají zájem o své děti pečovat a přitomnost u všech klíčových okamžiků jejich života je toho součástí. Patříte mezi muže, kteří se k porodu chystají? Projděte si následující desatero.

  1. Zopakujte si, proč je vaše přítomnost u porodu důležitá.

Jistota ve vlastní otcovské roli může být tím, co vás podrží v náročných chvílích. Jste na místě jistě proto, abyste podpořili svou partnerku a prožili spolu s ní hluboký partnerský zážitek. Během porodu se ale znovu narodíte i vy –⁠ jako aktivní otec, který má zájem navázat s dítětem vztah už od prvních chvil jeho života. 

Praktický tip: Sepište si svůj „otcovský projekt” – například jakým tátou chcete být a jaké hodnoty chcete dětem předat.

  1. Mluvte o vaší přítomnosti u porodu s partnerkou.

Nezapomeňte, že s vaší přítomností u porodu by měla být v souladu i matka dítěte. Mluvte spolu o vašich motivacích i obavách. V případě potřeby si pozvěte na pomoc odborníka, například párového psychoterapeuta, který vám pomůže najít cestu porodem, na které se budete oba cítit bezpečně.

Praktický tip: Pokud se na vaší přítomnosti u porodu neshodnete, svět nekončí. Můžete se domluvit na tom, že k dítěti s partnerkou půjdete bezprostředně po porodu. 

  1. Připravte se poctivě na všechny varianty porodu.

Mluvte spolu o tom, jak chcete, aby porod probíhal a připravte se i na případ, kdy něco nepůjde podle plánu. I přes všechna vaše přání nemusí být každý porod příjemným zážitkem. Nebojte se projevit emoce (například plakat), ale udělejte vše proto, abyste partnerce zůstali oporou a z napjaté situace se nehroutili. Strach nebo úzkost jsou přirozenými reakcemi na těžké situace, nemávejte nad nimi chlapácky rukou a raději se dobře připravte na to, že vás mohou překvapit.

Praktický tip: Podívejte se na realistická videa z porodů a zamyslete se nad tím, jak reagujete ve vypjatých stresových situacích.

  1. Co investujete do období před porodem, to se vám pak vrátí.

Buďte všude, kde je to jen trochu možné. Nevynechávejte předporodní přípravu ani vyšetření. Před porodem buďte s partnerkou co nejvíce, mluvte spolu a masírujte ji, aby byla zvyklá na váš hlas a doteky.

Praktický tip: Přečtěte si společně nějakou chytrou knihu o porodu a mluvte spolu o tom, co se vám na ní líbí a co ne.

  1. Buďte strážcem porodního plánu.

S partnerkou si vytvořte porodní plán a jeho varianty v případě změn. Jste to právě vy, kdo může (a možná bude muset) s matkou dítěte a případně personálem porodnice jeho změny komunikovat. Porodní plán nastavte tak, aby odpovídal vaší společné představě porodu, který je bezpečným, ale zároveň krásným zážitkem.

Praktický tip: Nezapomeňte na “zlatou hodinku”. Tak se označuje chvíle bezprostředně po porodu, která patří jen vašemu dítěti, jeho matce a vám. Řada porodnic už s rutinními úkony čeká až na potom, raději si to ale pohlídejte. 

  1. Mluvte s otci, kteří už u porodu byli. 

Promluvte si s muži, kteří už mají zkušenosti, zejména, pokud se jedná o váš první porod. Poslechněte si hlavně praktické tipy a upřímné příběhy. Dejte si pozor na jednoduché chlapácké rady typu „máš to v sobě přirozeně” nebo „hlavně nekoukej na vagínu”. 

Praktický tip: Zeptejte se, jak porod prožíval váš vlastní táta nebo jiný muž, který je pro vás vzorem. 

  1. Buďte přítomní. Prožijte si to!

To, že se připravíte i na nejhorší ještě neznamená, že porod nakonec nebude krásný zážitek. Většina porodů končí i přes komplikace obří vlnou štěstí. Porod můžete pojmout jako malý rituál, v rámci kterého vítáte své dítě do světa. Pokud je to možné, přestřihněte pupečník, vezměte si miminko na nahý hrudník nebo ho vezměte k oknu a poprvé mu ukažte svět.

Praktický tip: Komunikujte s dítětem už v době před porodem. Bude tak zvyklé na váš hlas.

  1. Role otce není jen praktická.

Samozřejmě se nabízí, že ten kdo nerodí, obstará většinu praktických činností, od plné nádrže v autě a případný odvoz do porodnice, až po úklid domácnosti a vaření v šestinedělí. Nezapomeňte však, že vaším hlavním úkolem je být tátou. Stejně jako matka dítě chovejte, přebalujte, mazlete, mluvte na něj, zpívejte mu. Otcovství nezačíná, až když dítě potřebuje peníze na kroužky.

Praktický tip: Nemusíte všechno zvládnout sami. Nechte si pomoci s úklidem nebo vařením od příbuzných či přátel. 

  1. Každý projekt si zaslouží svůj „debrief”.

Ve vhodnou chvíli, například po šestinedělí, si s partnerkou najděte čas na to, abyste si popovídali o společném zážitku, který z porodu máte. Je zcela v pořádku, pokud něco neproběhlo podle plánu. Vy i partnerka můžete být kvůli něčemu naštvaní, cítit nejistotu nebo stud. Je mnohem lepší si takové věci říct nebo se o nich poradit s odborníkem, než je v sobě léta dusit a navzájem si cokoliv vyčítat. 

Praktický tip: Udělejte si s partnerkou pravidelné příjemné večery, klidně v přítomnosti dítěte, na kterých se budete bavit o svých potřebách a ptát se, co můžete jeden pro druhého udělat. 

  1. Nezapomeňte se domluvit na rozdělení práce a péče.

Čím dál větším tématem pro řadu párů je i rozdělení rolí v rámci období rodičovské. Pobavte se spolu o svých představách a zkuste najít shodu ještě před tím, než vám dítě obrátí život naruby. Rozhodně to nepodceňujte. Většina rodičů, kteří se rozcházejí, tak učiní v období do 3 let věku dítěte.

Praktický tip: Už je to pár let, co náš stát uznal muže také za rodiče a rozhodl se novopečeným otcům poskytnout státem garantované a placené volno v období po porodu. Nezapomeňte o otcovskou včas zažádat u svého zaměstnavatele.

Bonusový tip: Chcete si být jistí, že jste připraveni jak na porod, tak i na to, co po něm následuje? Přihlaste se na náš online kurz Muž u porodu a ujasněte si s námi, co všechno příchod potomka ve vašem životě změní.

Josef Petr

Další články