Akreditovaný kurz ve zvládání vzteku je účinný a komplexní nástroj pro práci s násilnými osobami a klienty, kteří nezvládají svůj vztek. Práce touto metodou je zaměřena zejména na získání kontroly nad násilným chováním, které je spouštěno nezdravým zvládáním vzteku.
Odborné vzdělávání v metodě zvládání vzteku je akreditovaný kurz MPSV – č.A202/048-SP.
Pro koho je výcvik určen?
Pro sociální pracovníky, psychology, psychiatry, terapeuty, probační úředníky, lektory a další odborníky, kteří pracují s násilnými osobami. Výcvik je otevřen mužům i ženám.
Metody a techniky výcviku
Výcvik v metodě Zvládání vzteku (Anger management) vychází z praxe norských institucí Reform a Alternativ til Vold, které mají letité zkušenosti s prací s původci domácího násilí a násilnými osobami obecně. Do ČR tuto metodu přinesli v roce 2014. LOM ji od té doby úspěšně využívá při práci s muži, kteří mají problém se svým násilným jednáním.
Ve výcviku si účastníci osvojí techniky a metody, které pak budou moci použít ve své práci s klienty obtížně zvládajícími svůj vztek a chovajícími se násilně. Výcvik je veden zážitkovou formou, účastníci se seznámí s metodologií zvládání vzteku a vyzkouší si techniky práce se skupinou sami na sobě. Součástí výcviku je i supervizní a kazuistický seminář, na kterém budou účastníci pod vedením lektorů moci reflektovat používání této metody v praxi se svými klienty.
Hlavní tematické okruhy výcviku:
- Model nezdravého zvládání vzteku
- Spouštěče vzteku
- Ventily vzteku
- Konkrétní techniky zvládání vzteku
- Práce s osobní historií a postoji klienta
- Specifika skupinové práce v rámci metody zvládání vzteku (rituály, pravidla, hranice, zaměření procesu, zahajování a ukončování procesu atd.)
- Standardy práce s násilnými osobami a jejich aplikace v ČR
- Zkušenosti z praxe organizování kurzů zvládání vzteku