Za výbuchy vzteku často může tvrdá výchova

V době pandemie přibývají případy domácího násilí, psycholog a terapeut programu Zvládání vzteku David Čáp to vysvětluje tím, že spousta z nás zažívá ponorkovou nemoc, kdy nikam nemůže:

„Lidé teď leckdy nemají příležitost si od svých partnerů a dětí oddychnout, strávit čas mimo rodinu.“

David Čáp popisuje v rozhovoru i dva nesprávné způsoby zvládání vzteku, a to motorkáře a papiňáky: „Motorkáři mají tendenci si vztek vybíjet, takže buď ničí věci kolem, nebo křičí na své blízké, urážejí je, ponižují a fyzicky jim ubližují. Někdy se může objevovat také sexuální násilí.“ Druhý model – papiňák – je ale také rizikový, tam se lidé snaží vztek držet pod pokličkou a nevypouštět ho, nakonec ale vybuchne. „U člověka může taková imploze vést například k sebepoškozování, v extrémních situacích dokonce k sebevraždě, nebo vztek nakonec stejně jako motorkáři obrátíme proti druhým, jenom se mu déle vzpíráme,“ doplňuje terapeut programu Zvládání vzteku.

V článku David Čáp dále rozebírá, jak se vztekem pracovat, v jakém bodě se muži rozhodnou přihlásit se do programu a zda učení nápodobou od rodičů platí i pro domácí násilí.

Přečtěte si celý článek na: https://magazin.aktualne.cz/psycholog-i-muzi-placou-machismu-ubyva-za-vybuchy-vzteku-cas/r~c380b4d2a37611eb89ccac1f6b220ee8/

Více o bezplatném programu Zvládání vzteku na: https://zvladanivzteku.cz/

Další články