Výstava na Kampě: Švédští tátové

27. 8. 2018 Muži a péče

 

V září proběhne výstava fotografií švédského fotografa Johana Bävmana s tématem otců na rodičovské dovolené. Výstava potrvá od 4. do 18. září na pražské Kampě.

Oficiální text k výstavě:

Švédští tátové je výstava fotografických portrétů otců, kteří se rozhodli zůstat se svými dětmi doma alespoň šest měsíců. Fotograf Johan Bävman zkoumá, co je k tomuto rozhodnutí vedlo, jakou zkušenost jim přineslo a jak se v důsledku změnil jejich vztah k partnerkám i dětem. Cílem výstavy je ukázat přínosy rovnosti mužů a žen v rodičovství pro jednotlivce i společnost.

Velkoformátové portréty 25 švédských otců budou vystavené v parku Kampa ve dnech 4. – 18. září 2018 jakožto společný projekt Švédského institutu, Velvyslanectví Švédska a Městské části Praha 1.

Johan Bävman je fotograf na volné noze žijící ve švédském městě Malmö. Za své snímky získal řadu prestižních ocenění včetně ceny World Press Photo, POY, Sony Award, NPPA, cenu ve fotografické soutěži UNICEF, Velkou cenu švédské tiskové agentury TT a švédskou cenu Fotografie roku.

Jak jsme na tom v Česku?

V České republice o nástupu na o nástupu na rodičovskou dovolenou, alespoň na krátkou dobu, vážně uvažuje až 43 % mužů. V praxi však rodičovský příspěvek čerpá 1 – 2 % mužů. Ukázaly to výzkumy LOMu, , které na vzorku 1000 respondentů zpracovala agentura Nielsen Admosphere v roce 2014. Podle těchto výzkumů, mají čeští muži velký zájem o intenzivní vztah se svými dětmi, už od nejútlejšího věku.

Navíc letos v únoru začala platit otcovská dovolená. Tatínci si nově mohou vzít sedm dní placeného volna, které si mají možnost vybrat až do šesti týdnů po porodu.

 

Událost na Facebooku: www.facebook.com/events/282151315920557/  

Video k výstavě:

https://www.facebook.com/swedeninczechia/videos/504504059994479/

Další články