Tátové se chtějí aktivně podílet na výchově svých dětí

6. 10. 2022 Ostatní Klára Pivovarová

Asi 45 % mužů v našem výzkumu z roku 2013 vypovědělo, že by si přáli zažít rodičovskou dovolenou. Příspěvek pro rodiče ale ve skutečnosti pobírá sotva 1,5 % českých mužů. Proč tomu tak je?

„Tím hlavním důvodem je finanční nevýhodnost,” říká Lukáš Talpa z Ligy otevřených mužů. „Žijeme ve společnosti, ve které je velký gender pay gap, tedy rozdíl mezi platem nebo mzdou mužů a žen. A každá rodina se rozhoduje podle financí. Když odchází na rodičovskou máma, je pokles příjmu rodiny nižší, než když odchází táta,“ dodává.

Druhým největším důvodem, proč se muži zdráhají na rodičovskou dovolenou jít, jsou podle něj jejich partnerky, které si to často nepřejí. I tuto překážku řešíme na našem párovém kurzu Rodičovská na férovku. „Pomáháme rodičům zaměřit se na jejich vztah a hlavně na to, jak důležitá je dělba péče. Snažíme se oba partnery více otevřít myšlence, že by táta na rodičovskou dovolenou mohli jít alespoň na pár měsíců.”

Za tuto názorovou konzervativnost mohou často stereotypy. Muži, kteří se rozhodnou jít na rodičovskou dovolenou jsou společností někdy vnímáni jako svým způsobem průkopníci, ale ženy, které v tomto svého muže podpoří, jsou označovány za krkavčí matky a kariéristky. Pro oba partnery může být těžké si takový krok obhájit před svým okolím nebo i před svými rodiči.

Liga otevřených mužů pořádá hned několik workshopů, které se zabývají tématem aktivního otcovství. Jeden z nich je například workshop Muž u porodu, ve kterém budoucí táty připravujeme na podporu rodící partnerky a radíme jim, jak zvládnout první týdny s dítětem. V semináři Táta na roztrhání se mužům ve skupině zase snažíme pomoci vyvážit život pracovní, rodinný a osobní tak, aby žádná z těchto jeho částí neutrpěla.

Dlouhodobě také pracujeme s firmami. Snažíme se je vzdělávat a ukazovat, že jejich mužští zaměstnanci jsou také tátové, a že otcovství je pro ně významnou životní hodnotou. Pokud tátové od svého zaměstnavatele nedostanou podporu, mohou být v práci nespokojení nebo ji z tohoto důvodu mohou opustit.

Ve spolupráci s Aperio, společností pro zdravé rodičovství, jsme vytvořili také další kurz pro páry: Rozchodem rodina nekončí. V tomto kurzu pomáháme rodičům a dětem, kteří se nacházejí na životní křižovatce rozchodu. Jedná se o vzdělávací skupinu, ve které partnerům přibližujeme nástroje pro lepší komunikaci a možnosti, jak rozchodem projít co nejklidněji, aniž by ublížili svým dětem a sobě navzájem.

Celý rozhovor s Lukášem Talpou si poslechněte na stránce Rozhlasu Plus.

Další články