Mužství musíme znovu podrobovat zkouškám

25. 3. 2016 Mužská cesta

Rozhovor s Evženem Novým, lektorem kurzu Mužská cesta, který otevíráme od října v Brně. O mužích a mužských skupinách. Zveme ku čtení a přemýšlení!

Proč chodí „normální chlap“ na mužskou skupinu?

Aby zkoumal svůj vnitřní svět a aby tuhle zkušenost zažíval i s jinými muži, kteří to mají podobně. Nastává doba, kdy svoje mužství musíme znovu podrobovat zkouškám a možná ho i znovu definovat. Je to velmi důležité, jak pro každého z nás, tak pro společnost obecně.

Není lepší si jen tak pokecat s kámošema u piva?

Pokecat s kámošema u piva je navýsost důležitá a nutná věc. Mužská skupina ale přináší úplně jinou zkušenost. Je to strukturovaný program, který vede odněkud někam a má jasně dané hranice a také ho vedou instruktoři, kteří zajišťují bezpečí, tvar a skupinu dynamizují. U piva se povídá, nikdo to neřídí a má to tak být. V mužské skupině chceme společně „vydestilovat“ určitý druh zkušenosti a to je odlišné. Mužská skupina je zaměřena na poznávání a rozvíjení osobnosti v rámci mužské identity.

Jaké jsou podle tebe silné a slabé stránky českých mužů?

Čeští muži jsou silně orientovaní na výkon ve smyslu toho udělat co nejvíce. Zaměňují kvantitu za kvalitu, neumějí vypnou a odpočívat. Jsou ve stresu z toho, že nebudou „dost dobří“. Nejsou zakořenění ve své roli, často vše orientují na to, aby byli oceněni ženami. Ty se ale v současné době potýkají s podobným problémem hledání identity jako muži a tak je to marná snaha. Čeští muži se příliš bojí neúspěchu a ztráty a podléhají obecným představám ve společnosti, co znamená být úspěšný. Tyto představy ale v současné době nemají příliš zdravý základ. Tím se někteří muži často poměřují s něčím, co jim v hloubi duše vlastně není vůbec vlastní a jsou pak v životě nespokojení a chybí jim energie a radost.

Co můžu zažít jenom a pouze na mužské skupině?

Tu jedinečnou energii a způsob vzájemného porozumění mezi muži, to je asi největší deviza těchto skupin. Už jsem lektoroval různé smíšené skupiny a mám zkušenosti i s ryze ženskými skupinami například v rámci supervize kolektivů, ve kterých jsou jen ženy. Mužská skupina pro mě byla ale naprosto nová zkušenost, která se velmi lišila od těch předchozích. Pracuji v pomáhající profesi a jsem zvyklý na ženy kolem sebe. Být a komunikovat v ryze mužské skupině jsem se musel zprvu naučit a to mi hodně přineslo a obohatilo můj život. Můžu říci, že mě mužská skupina svým způsobem „zpevnila“, cítím se teď lépe, jistěji, vnímám jasněji, co chci a co ne.

Co tě poslední dobou nejvíce baví?

Moje kapela Garyho Hausbót. Je to vlastně taky taková ryze mužská skupina. A dělat něco, cokoliv, neplánovaně a jen tak. Mám čas hodně zaplněný různými povinnostmi, tak chvíle, kdy se něco děje naprosto neorganizovaně, je velmi oživující.

 

Pozvánka:

Mužská cesta v Brně 2016-2017

temeta_4

Udělej pro sebe to nejdůležitější a rozhodni se. Prožij rok v mužské skupině a prozkoumej svou životní cestu od špičky nosu po vzdálené horizonty. Začínáme prvním setkáním ve čtvrtek 20.října 2016.

Ucelený program sedmi tematických setkání a třídenního iniciačního workshopu Ti nabídne příležitost získat nové podněty pro osobní i profesní rozvoj, podporu a přijetí v mužském světě, i mapu vlastního života s vědomím toho, odkud a kam směřuješ.

Více informací: http://ilom.cz/novinky/info-servis/muzska-cesta-v-brne-2016-2017/

prihlaska

 

Další články