Společné procházky a empatie: Klíč k duševní pohodě mužů?

30. 10. 2022 Mužská cesta, Mužské zdraví Klára Pivovarová

Po deseti letech, co v sobě londýnský sportovní trenér Scott Oughton-Johnson své emoce dusil, se rozhodl pro změnu. Vytvořil proto spolek, který změnil život nejen jemu, ale i řadě dalších anglických mužů.

Scott Oughton-Johnson o svých pocitech jednoduše nemluvil. A to ani když se před deseti lety rozešel s matkou svých dětí, ani během jejich následné bitvy o opatrovnictví. „Soudili jsme se skoro deset let, byla to noční můra. Všechno jsem to dusil v sobě. Lidé mi říkali: ‚Nechápu, jak to děláš‘. Nedával jsem nic najevo, uvnitř jsem ale nesmírně trpěl. Stres a úzkost mě ničily,“ přiznává pětatřicetiletý londýňan.

Jeho obvodový lékař mu sice po čase předepsal terapie, bylo jich však omezené množství a tak začal Scott sám pátrat po něčem, co by bylo zdarma a mělo pro něj dlouhodobé účinky. Uvědomil si, že se srovnáním myšlenek mu pomáhají pravidelné procházky. O tři roky později jej napadlo, že by se pokusil vytvořit něco, „co by oslovilo další kluky, kteří by mohli prožívat totéž.“

Založil veřejnou stránku na Facebooku a nahrál na ni video, ve kterém mluví o svém duševním zdraví. V něm také pozval na společnou procházku muže, kteří stejně jako on toužili po společnosti. „Doufal jsem, že to pomůže dalším lidem,“ říká. Po první výzvě se ke Scottově zklamání přidal jen jeden muž, okamžitě si ale padli do oka a povídali si spolu celých osm hodin. Postupně začalo zájemců o společné procházky přibývat a tak Scott založil The Proper Blokes Club, přes který teď organizuje procházky i v několika okolních městech.

Přátelství, která léčí

Jeden ze členů, Paul, říká, že Klub je pro mnohé záchranným lanem. Sám ho považuje za důležitou součást mechanismu, který mu pomáhá zvládat životní těžkosti. „V této skupině jsem potkal lidi, které jsem rychle začal nazývat přáteli. A to myslím vážně. Vzájemná empatie, bratrství, přátelství a humor, to všechno spolu sdílíme. Mluvíme doslova o čemkoli, a často dokážeme hovořit i o věcech, o kterých bychom možná nikdy neřekli ani svým nejlepším přátelům. Jaký je důvod? Společné zážitky a žádné odsuzování, pouze povzbuzení a pochopení,” dodává.

My v Lize otevřených mužů o blahodárných účincích procházek a sdílení zkušeností dobře víme, i proto pravidelně otevíráme rozvojový kurz Mužská cesta. Na tom s námi projdete cestu od špičky vlastního nosu až po vzdálený horizont.

Další články