Lektor Václav Šneberger z Ligy otevřených mužů byl hostem pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti. Tématem byly fyzické tresty dětí a přijetí novely zákona, která by je úplně zakazovala.
Moderátorka pořadu Pro a proti Veronika Sedláčková si pozvala do studia lektora LOMu Václava Šnebergera a středoškolskou pedagožku Ninu Novákovou ze spolku Středoevropská inspirace. Oba dva jsou proti násilí na dětech, každý ale má jinou definici, kde fyzické násilí končí. Pro Novákovou do fyzického násilí nepatří výchovný pohlavek nebo plácnutí přes zadek, pro Šnebergera to už ale násilí a fyzický trest je. Proč tomu tak je, se dozvíte v rozhovoru.
„Já tomu říkám korigující fyzický kontakt. V rodině, která funguje dobře, je bezvýhradné přijetí dítěte. To ví, že ho milujete a netrestáte v afektu. To je naprosto zásadní.“
Nina Nováková, pedagožka
Česká republika je jedna z posledních 4 zemích Evropské unie, kde nejsou fyzické tresty úplně zakázané, k dalším zemím patří např. Slovensko nebo Velká Británie.
Používání fyzických trestů je často poslední možnost, ke které se rodič přikloní už téměř v zoufalství. Je to hlavně způsobené tím, že se nenaučil jiným strategiím, jak usměrnit dítě. Jenže děti pak vnímají fyzické tresty jako něco normálního a roste tím i jejich vlastní agresivita a sami pak násilí používají. Takto začíná cyklus násilí.
„Pokud jsou v rodině rituály, kde se násilí používá jako korektiv, bude to samé dělat dítě i ostatním. Na jednu stranu se hněváme, že roste agresivita dětí. Sami ale nepřipouštíme, že to vidí u nás.“
Václav Šneberger, lektor
Celý rozhovor je možné zhlédnout na odkazu níže nebo stránkách Českého rozhlasu Plus. Liga otevřených mužů nabízí kurz Výchova bez násilí, který cituje Šneberger v rozhovoru. Právě v tomto kurzu se naučíte, jak zvládat výchovu bez fyzických trestů. Více na www.ilom.cz/kurz/vychova-bez-nasili/
Zdroj:
plus.rozhlas.cz/kdyz-date-diteti-facku-je-jen-vase-selhani-tvrdi-psycholog-sneberger-7700986