Robert Garfield: Co je to být chlap

 

Proč je přátelství mezi muži důležité? A jak se dnešní muži proměňují? To jsou otázky, na které odpovídá Robert Garfield v rozhovoru pro magazín Pátek Lidových novin.

Americký psychoterapeut Robert Garfield, který se zaměřuje na mužské emoce, přijel minulý měsíc do Prahy na pozvání Ligy otevřených mužů (LOM). Ta společně s nakladatelstvím Portál uspořádala přednášku pro veřejnost, kde Garfield představil svou knihu Mužský kód: Klíč k mužským emocím. Zakladatel LOMu PhDr. Martin Jára napsal předmluvu k této knize pro české vydání (ke stažení zde).

V rozhovoru pro magazín Pátek Lidových novin Robert Garfield vysvětluje, proč se on sám vymanil z mužského kódu a co vlastně mužský kód je. Jedná se o soustavu pravidel, jak se mají muži v určité kultuře chovat, myslet a cítit. Vysvětluje pak, jak mužský kód mužům škodí, a to už od raného věku.

„Odchylka je chápána jako slabost. Když chce chlapec chodit radši na kroužek vaření než na fotbal, nechají mu to ostatní takzvaně sežrat. Přestane být takzvaně normální. Na druhou stranu tu jsou odměny za to, když se chlapec projevuje dostatečně mužně. Především začlenění do kolektivu.“

V dospělosti se jedná třeba o nechuť chodit k lékaři a nesvěřování se se svými problémy. Robert Garfield zmíní dokonce odborný pohled na amerického prezidenta Donalda Trumpa a aplikuje na něj 4 pravidla mužství. Zároveň psychoterapeut vysvětluje, proč mají muži strach z kampaně MeToo.

„Já neříkám, že muži mají na všechno to „chlapské“ zapomenout. Například schopnost držet emoce pod kontrolou může být v životě hodně užitečná. Nebýt příliš sdílný se taky může často hodit. Jenže dnešní svět se mění, a pokud se muži budou svého mužského kódu i nadále držet tak striktně jako dosud, budou si škodit.“

Garfield zdůrazňuje, jak jsou důležitá mužská přátelství a sám vede terapeutické mužské skupiny, kterým přezdívá Laboratoře přátelství. Liga otevřených mužů se snaží zvýšit kvalitu mužů a nabízí možnosti, kdy se muži mohou otevřít (např. Mužská cesta). Zároveň učí muže nebát se přijmout svou rodičovskou roli (kurzy: Muž u porodu nebo Táta na roztrhání).

Rozhovor s Robertem Garfieldem rozhodně stojí za přečtení a s laskavým svolením autorky Lucie Zídkové sdílíme odkaz na celý rozhovor v pdf.: odkaz ke stažení.

Článek v online archivu Lidových novin z pátku 19. 10. 2018: https://www.lidovenoviny.cz/archiv.aspx?d=19.10.2018

 

MUŽSKÁ CESTA – PRAHA/BRNO

Další články