Když muž naplní svůj život láskyplnými vztahy s okolím, tak všechno ostatní bude následovat. Vyplývá to z výzkumu The Grant Study, jehož výsledky přináší portál The Art of Manliness.
Proč se dva muži se stejným vzděláním a socioekonomickým pozadím vydají v životě naprosto odlišnými cestami? Jak moc dětství ovlivňuje kvalitu života muže v dospělosti?
V roce 1938 začal na Harvardově lékařské univerzitě výzkum, který nejen na tyto otázky odpovídá. Bylo do něj zařazeno 268 vysokoškoláků a výzkumníci sledovali průběh jejich životů po celá desetiletí. I po 75 letech od začátku výzkum stále probíhá.
Nejdůležitějším faktorem určujícím kvalitu života muže ve všech oblastech jsou dobré vztahy s jeho okolím. Navíc muži s dobrými vztahy vydělávají více peněz.
Vřelé dětství má na celoživotní spokojenost (včetně spokojenosti ve stáří) a rozkvět muže mnohem větší vliv než sociální status a finanční příjem jeho rodičů nebo jeho samého. V dětství milovaní muži vydělávají o 50 % více peněz, ve stáří mají 5x více pevných přátelství, spotřebují méně lékařské péče a léků a 3.5x méně časteji trpí na duševní onemocnění.
Bohatý rodinný život v dětství zaměřený na autonomii a iniciativu vyprodukoval nejvíce nezávislých a smělých mužů.
Muži, kterým chyběl pozitivní vztah s otcem, řekli o sobě že jsou pesimisté a dělá jim potíže navazovat vztahy s jinými lidmi.
Nejčastější příčinou rozpadu manželství byl alkoholismus.
Vzájemná závislost partnerů na sobě vede ke šťastnějším a zdravějším manželstvím.
Neradostné dětství nepředurčuje kvalitu manželství. Právě naopak manželství poskytuje prostor pro vytvoření nových návyků a umění milovat.
Fyzická aktivita výrazně prospívá spokojenosti i v ostatních oblastech života muže.
Bez ohledu na to jaký měl muž start do života, tak v dospělosti může být tím, kým chce být.
Zdroj a podrobnější výsledky:
http://www.artofmanliness.com/2014/09/02/love-is-all-you-need-insights-from-the-longest-longitudinal-study-on-men-ever-conducted/