Násilí se dá zastavit, říká Evžen Nový

Ročně za dopady domácího násilí zaplatíme na celém světě přes 4 biliony dolarů. Výzkumy ukazují, že se za život s různými podobami domácího násilí setká 1 ze 4 žen a 1 ze 7 mužů. O práci s původci násilí je rozhovor pro Šance dětem s vedoucím terapeutů a metodikem v programu Zvládání vzteku Evženem Novým.

„Násilí se dá zastavit, násilí se dá změnit, protože je to chování,“ vysvětluje Evžen Nový. „Jsou dvě typické situace, jak se muž přihlásí. Jedna je po nějaké epizodě, kdy ublíží partnerce a dostane strach, co se bude dít dál a začne s tím pracovat. Druhá skupina je ta, kde se násilí dopouštějí delší dobu a jejich vztahy se začnou hroutit,“ vysvětluje příchod mužů do programů. Zároveň zmiňuje, že absolvování programu může být nařízeno soudem, popř. dáno jako podmínka pro setkávání se svým dítětem.

Skupiny programu Zvládání vzteku mají 8-10 účastníků a jsou tam tři základní pilíře:
1) poznej, co s tebou je
2) zastav to
3) vyber jinou alternativu, než je násilí

V rozhovoru se dále dozvíte proč nepoužíváme slovo „násilník“, jaké jsou fáze programu a co je jejich součástí. Podívejte se na celé video, kde se jsou základní informace o programu Zvládání vzteku:

Další články