Naše Mužská cesta je reálná a lidská

17. 8. 2015 Mužská cesta

Rozhovor s lektory kurzu Mužská cesta, který LOM startuje 22. října v Praze – Václavem Šnebergerem a Janem Weissem. Jste zvědaví, co na Mužské cestě můžete zažít? A na co se tam naopak vůbec nehraje?

Mám kámoše, chodím na pivo… k čemu mi bude ještě mužská skupina?

Václav: Mužská cesta je určena hlavně pro muže, kteří chtějí sami sobě lépe rozumět a nalézat inspiraci u ostatních mužů. Účastníci mohou zpřesňovat svou vizi a konat konkrétní kroky ke zvyšování kvality svého života. Mít kámoše na společné zážitky je rozhodně fajn a má to v našem životě svoje místo. Aktivity a okruh lidí jsou ovšem u takového kumpánství často pořád stejné a nenabízejí tak podněty k růstu a osobní změně. Mužská cesta nabízí 12 poradců a referenčních vzorů, žádanou zpětnou vazbu a také hloubku. Je to místo, kde se můžeš zastavit a prozkoumat fenomény mužského života. Kariéru, vztahy, cíle, pošetilé zájmy, jizvy i výzvy.

Jan: Mužská skupina mimo hospodu je bezpečnější. V hospodě se hodně mluví o úspěchu. Na mužských skupinách se můžeme inspirovat i z prohraných bitev.

Co se na mužské skupině vlastně děje? Budu muset mluvit před ostatními? Objímat se s někým? Skákat přes oheň?

Václav: Mužská cesta má pevnou strukturu, obsahuje sdílení, minilekce, fyzické i mentální experimenty a také prostor pro individuální zakázky. Součástí je také krátké společné putování v přírodě.  Vše je dobrovolné, ale pokud budeš potřebovat obejmout či si poskočit, najdeš pro to příležitost. Záleží nám na vytvoření otevřené komunikace mezi muži. Často také vznikají nová přátelství, ale není to podmínkou. Inspirací může být i příběh nebo zkušenost někoho jiného, zpětná vazba ostatních. Skupina je vedena civilně, bez duchovních obžerství nebo v našem kulturním prostředí nezvyklých aktivit.

Jan: Budeš moct dělat tyto věci, ale můžeš se na ně jenom dívat. Vše záleží na tobě.

Bude ze mě po skončení mužské skupiny „lepší chlap“?

Václav: To víš, že bude. Ten nejlepší! Absolventi získají ženami velmi ceněný certifikát… Ale vážně, Mužská cesta nepracuje s nějakými deficity ani nenabízí řešení na všechno. Nikdo ti nebude říkat, že děláš něco špatně. Věříme, že každý z nás žije svůj mužský život tak, jak je to pro něj v současné době nejlépe možné. Mužská cesta nabízí příležitost kvalitu svého života kultivovat, prohlubovat a získat podporu třeba v obtížných rozhodnutích a situacích. Ty s sebou často nesou potřebu opouštění starých vzorců chování a vnímání světa.

Jan: Lepšího chlapa z tebe žádná skupina neudělá, ale pokud budeš chtít v životě něco změnit, budeš k tomu mít více inspirace.

Mužských kruhů a podobných aktivit je poslední dobou hodně. V čem je zvláštní Mužská cesta?

Václav: Mužská cesta není zvláštní, je reálná, lidská. Je to rozvojový prostor pro muže, utvořený a chráněný odborníky v psychologii s mnohaletou praxí ve vedení skupin a rozvojových programů. Možná je zvláštní v tom, že v jejím jádru není odstraňování nedostatků, ale učení se být více otevřený, odpovědný, originální a odvážný. A to s humorem, lehce. Potěšující je, že více a více mužů má zájem na sobě pracovat. Osobně jsem rád, že LOM inspiroval vznik nejrůznějších iniciativ, i když o některých nemám valné mínění, neboť jsou marketingovou slupkou mlácení prázdné pseudo-duchovní slámy.

Jan: LOM má dlouholeté zkušenosti s mužskými skupinami, garantuje kvalitu i užitek.

Pozvánka:

Udělej pro sebe to nejdůležitější a rozhodni se. Prožij rok v mužské skupině a prozkoumej svou životní cestu od špičky nosu po vzdálené horizonty. Začínáme prvním setkáním ve čtvrtek 22.října 2015.

Více info a přihláška: http://ilom.cz/novinky/kurzy-pro-muze/muzska-cesta-v-praze-2015-2016/

muzska_cesta_praha

Další články