Proč je pro muže důležité připravit se na porod a jak se k němu vůbec postavit? Na nejdůležitější otázky odpovídá lektor Ligy otevřených mužů PhDr. Ondřej Cerha. Jako otec dvou dětí předává vlastní zkušenosti na semináři Muž u porodu, jehož nejbližší termín je 6. 11. 2018 v Neratovicích. Seminář je určen pro nastávající otce a pomáhá jim lépe se připravit na novou roli otce.
Proč by podle tebe měl být muž u porodu?
V přátelském a lehce rozverném duchu jsem odpovídal a odpovídám, že ženám naladění na očekávané dítě usnadňují fyziologické a hormonální změny v průběhu těhotenství. Muži tyto biochemické procesy zkrátka „od přírody“ nemají tak silné a musí se o to víc snažit sami. Zcela jedinečnou příležitostí je přítomnost u porodu dítěte, nechat tu událost na sebe prostě působit.
Jaká je podle tebe role otce v období kolem porodu a při něm?
Poměrně dlouhou dobu před narozením může nastávající otec komunikovat s vlastním dítětem slovy a doteky přes břicho partnerky. Aktivní zájem je jedním ze základních stavebních kamenů přijetí nové role otce. Co se může skrývat, za oním přijetím role? Třeba vnitřní jistota, že jsem to já, kdo své dítě miluje, ochrání ho a ukáže mu svět. Takový muž je pak zcela jistě jinou oporou rodící partnerce než ten, který je zmítán vlastními pochybnostmi.
Jaké jsou nejčastější chyby, které muži dělají „na sále“?
Personál na porodních sálech by možná uváděl docela jiný výčet. Já mám ale za to, že největší chybou je, když muži přicházejí na sál nepřipravení, bez informací. A také bez znalostí porodního plánu, který by měli s partnerkou připravovat společně. V neposlední řadě by bylo chybou podlehnout dojmu, že těhotenství je nějaká nemoc, která se léčí.
Proč některé ženy muže u porodu nechtějí? Je to opodstatněné?
Tato otázka hodně souvisí s kvalitou komunikace páru o nově nastalé situaci. Ve své psychologické praxi jsem se například setkal s tím, že pro ženu byla největší obava spojená s porodem, zda neztratí atraktivitu pro svého partnera. Z řady výzkumů naopak vyplývá, že muži si často po porodu své partnerky začali více vážit. Zde by mělo platit, že poslední slovo má žena, jakkoli se toto „poslední slovo“ může během probíhajícího porodu změnit.
Na jaké 3 věci by žádný muž neměl u porodu zapomenout?
Může to znít samozřejmě, ale neměl by zapomenout pít a jíst. Pokud neuspokojí tyto základní potřeby, může se stát, že to bude právě on a ne rodící žena, kdo bude potřebovat asistenci zdravotního personálu… Účastníci „Muže u porodu“ často oceňují seznam praktických věcí k porodu, který si odnášejí s sebou. Figurují tam takoví pomocníci jako power banka, energetická svačina nebo přezůvky… A do třetice by žádný muž „prvootec“ neměl zapomenout, že od porodu už budou doma tři a to je trojice, která je kouzelná nejen v pohádkách.
Co si muži odnesou ze semináře Muž u porodu?
Samo o sobě není špatné hledat si informace o roli otce u porodu například na internetu, Nicméně internet či četba knih člověka uvrhne do zvláštní formy samoty, kde není možné bezpečně sdílet případné nejistoty, obavy a další pocity. S tím můžeme pracovat semináři určeném pouze pro muže velmi dobře. Do teď jsme se bavili v obecné rovině. Na kurzu je ale důležité, aby si každý účastník – budoucí otec našel svou jedinečnou cestu k vlastní odpovědi, zda a jak chce být přítomen u porodu a co od svého otcovství očekává.
Otázky položil Josef Petr, ředitel LOMu.