Respekt: Musíme jim dávat, ne brát

3. 7. 2018 Muži a péče, Recenze

Michal Vybíral, garant programu Síla a násilí, doporučuje rozhovor s psychologem Larsem Lysterem o výchově dětí.

V týdeníku Respekt č. 25  vyšel velmi inspirativní rozhovor s psychologem Larsem Lysterem. Tématem rozhovoru je otázka Proč děti zlobí a co s tím?, základní myšlenkou je pak teze „Musíme jim dávat, ne brát“.  Co tím Lyster myslí? Vychází z myšlenky, že když děti zlobí, něco zásadního jim chybí, většinou v oblasti neuspokojených potřeb bezpečí a přijetí. A pak jim chybí nástroje pro racionální seberegulaci, dovednosti pro jiné, přijatelnější jednání.

Za LOM bych chtěl čtenáře nalákat na několik myšlenek, které souzní s našimi postoji, na kterých stojí naše práce jak ve workshopech Agrese je ok (Letní škola agrese), tak při práci s násilím (viz Kurz zvládání vzteku). A přestože Lyster mluví především o zkušenosti s dětmi s výraznými poruchami chování, myslím, že jeho zkušenosti a myšlenky jsou velmi inspirativní při jakékoli výchovné práci. Mezi jeho myšlenky patří například:

  • Dnes máme vědecky potvrzené, že mozek dětí, které zažily nějaké trauma, se vyvíjí jinak než ve zdravém prostředí, jeho funkce se organizují kolem permanentního pocitu ohrožení, a řídí se jinými mechanismy, které na takové pocity ohrožení reagují.
  • Dítě se učí skrze vztah a díky tomu se časem v mozku vytvoří určitá schémata, jak to dělat. Dovednosti se učíme opakováním. Dítě vyrůstající v permanentním stresu však tyto nástroje vytvořené nemá. Neví ani, jak samo sebe regulovat skrze vztahy. A pokud se aktivuje jeho poplašný systém, tak prostě exploduje. Často si myslíme, že děti jednají racionálně, ale stresová odpověď je zcela automatická.
  • Dívám se na jejich problémy s chováním spíš jako postižení schopnosti učit se. Děti potřebují získat dovednost, jak zacházet s vlastní frustrací, jak sami sebe regulovat. Musíme jim něco dát, a ne vzít. Pokud se podaří pedagogům změnit své uvažování a oni se začnou na děti dívat jinak, uvidí, co se odehrává v pozadí, je na půl vyhráno. Někdy samy od sebe přijdou kouzelné změny. Postoj učitelů jako takový může dítě hodně ovlivnit.

Pokud Vás tyto myšlenky inspirují, nebo případně rozčilují, investujte 35 Kč a přečtěte si celý rozhovor, který je přístupný v online verzi Týdeníku Respekt.

Za LOM Michal Vybíral, garant programu Síla a násilí

Zdroj: https://www.respekt.cz/tydenik/2018/25/musime-jim-davat-ne-brat

Doporučujeme:

http://ilom.cz/kurz/letni-skola-agrese/

Další články