MF DNES: Výchova mužů v Čechách

V Magazínu Mladé fronty DNES vyšel zajímavý rozhovor s psychologem Martinem Járou, zakladatelem Ligy otevřených mužů.

Rozhovor se týkal hlavně tématu kvality života dnešních mužů a zároveň vyjasňoval některá nově nastolená témata (jako kampaň MeToo, schvalování pohlavního styku ve Švédsku atd.).

Mají mámy kluky učit, že je normální se svěřovat a nebát se sdělovat pocity? Nebo jim mají říkat, že chlap nepláče?

Martin Jára: Myslím, že by jim to říkat neměly. Je to příklad tradičního mužského kódu. Mámy by měly říkat, že i kluk si někdy může zabrečet. Že projevit city neznamená, že není chlap.

Jsou na tom hůře dnes ženy nebo muži? A svěřují se muži se svými problémy? Martin Jára odpovídá na zajímavé otázky a ukazuje pohled na muže, který není svázaný běžnými konvencemi a předsudky. Sám pak zmiňuje amerického psychologa Roberta Garfielda, který zavedl pojem „mužský kód“. Mužský kód jsou právě pravidla a normy, které předurčují život mužů, a pokud vybočíte z této normy může vás čekat údiv, posměch nebo vyloučení. Liga otevřených mužů právě tyto kódy přepisuje a zvyšuje tak kvalitu mužů.

Robert Garfield přijede svoji knihu Mužský kód poprvé představit do České republiky, konkrétně do sídla nakladatelství Portál v Praze 4. října 2018. Akci spolupořádá LOM a Jára je moderátorem setkání. Sám napsal předlohu pro český překlad knihy, který vyšel loni.

Kdo to má těžší, být mužem? Dobře placený pražský manažer, nebo řemeslník z malého městečka?

Martin Jára: Myslím, že spousta korporátních mužů sní o tom, jak budou řemeslníky v malém městě. Ale ne naopak. Mnozí muži totiž pociťují, že jim chybí fyzická aktivita, mnohdy přímo fyzická práce. Nevidí výsledek toho, co dělají. Například v době jejich tátů a dědů platilo, že muž umí spravit, co se rozbilo. Teď, když se porouchá televize, muž si pozve opraváře nebo televizi vymění za novou.

Redaktorka Scarlett Wilková pokládala otázky, které řeší nejeden muž a odpovědi Járy mu tak mohou pomoci najít cestu ke spokojenějšímu a uvědomělejšímu životu. Celý rozhovor si můžete přečíst v online verzi vydání novin z 2. 8. 2018 za 16 Kč.

Odkaz: https://www.mfdnes.cz/kod-digi.aspx?showhp=1

Další články