Martin Galbavý pro Český rozhlas

V pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a Proti diskutoval za LOM dětský psychoterapeut Martin Galbavý na téma fyzické trestání dětí. Druhým hostem pořadu byl psycholog Jeroným Klimeš.

„Fyzické tresty dětí by se u nás zakázat měly. Naše společnost je pořád nastavená na jejich používání a řekl bych, že je zneužíváme. Je lepší tresty teď zakázat a až si společnost zvykne, tak pak to nechat na rodičích,“ navrhuje v pořadu dětský psychoterapeut Martin Galbavý z Ligy otevřených mužů.

Ve Skotsku právě prošel zákon o zakázání fyzických trestů dětí. Norma vstoupí v platnost zhruba za rok a zaručuje dětem stejnou ochranu před fyzickým násilím, jako mají dospělí. Nebude tedy už možné použít „přiměřenou“ fyzickou sílu při umravňování svých dětí.

Podobný je zákon i u nás v České republice, kde je zakázané týrání dětí. Ovšem v praxi opět bývá problém s jeho definicí a co přesně se do něj řadí. Navíc Galbavý ze svých zkušeností zmiňuje, že rodiče v souvislosti s fyzickými tresty často přiznávají svou vinu, stud či zoufalství.

„Když jdeme do dveří, tak je můžeme vykopnout, dveře se poškodí, třeba poškodí i nás, ale také můžeme sehnat klíč a dveře otevřít. Je to komplikovanější, bude nás to stát víc energie, ale výsledek bude lepší. Mlácením se děti naučí to, že je to o nějaké moci,“ vysvětluje Martin Galbavý, proč není vhodné používat fyzické tresty.

Jeho odpůrce v pořadu psycholog Jeroným Klimeš není pro zavedení takového zákona v Česku a ani pro nepoužívání fyzických trestů, ale přiznává, že je třeba situaci změnit: „Věci, které se mají řešit morálkou a výchovou společnosti, se nemají řešit kriminálně a zákonem. Mohli bychom ale v mnoha případech doporučovat rodičům, aby používali méně tělesných trestů.“

Psycholog Klimeš se obává i zneužívání zákazu, kdy by se to mohlo obrátit proti samotným rodičům, kteří mohou začít být vydíráni svými dětmi.

Oba dva odborníci vyzdvihují potřebu vzdělání obyvatelstva, kdy by se rodiče měli naučit jiné způsoby výchovy. Za Ligu otevřených mužů pořádáme kurz Výchova bez násilí, který přesně slouží k tomuto účelu. Rodiče se zde naučí nové výchovné metody, aby zvládli výchovu bez používání fyzických trestů.

Poslechněte si celý rozhovor v audio verzi nebo si pusťte záznam z youtube. Rozhovor se moderátoru Tomáši Pavlíčkovi opravdu povedl.

Zdroj: plus.rozhlas.cz/zakaz-biti-deti-muze-prinest-vetsi-problem-rezignaci-na-vychovu-varuje-psycholog

 

Výchova bez násilí

Další články