Období lockdownu a covidových restrikcí bylo náročné pro nás pro všechny a zasáhlo také rodiče malých dětí. Uzavření škol a školek smísilo pracovní povinnosti s těmi rodičovskými a času na odpočinek bylo pomálu. Jak se ale říká, všechno zlé je pro něco dobré. Platí to minimálně o situaci po lockdownu v Británii.
Nový výzkum britského statistického ústavu ONS ukázal, že počet tátů v domácnosti se od doby před pandemií zvýšil o třetinu. Každý devátý rodič v domácnosti je nyní muž, zatímco v roce 2019 to byl jen každý čtrnáctý.
Podle generální ředitelky neziskové organizace Fatherhood Institute Adrienne Burgess byla covidová omezení katalyzátorem změn v životě pracujících otců. Doba, kterou tátové v Británii stráví péčí o děti, se totiž od roku 2015 zvýšila téměř o pětinu. „Matky více pracují a otcové se více věnují péči o děti a domácím pracím,“ uvádí. V roce 2019 bylo v letním období mimo práci 1,3 milionu matek, o rok později jich bylo o sto tisíc méně.
Robin Lewis, který dříve pracoval v marketingu, se stal otcem v domácnosti asi 18 měsíců po narození svého syna Dylana. Dle jeho vlastních slov za to z velké části vděčí právě lockdownu. „Kdybych v té době chodil denně do kanceláře, asi by mě nenapadlo stát se otcem v domácnosti,“ říká. Tato zkušenost pro něj byla náročná a vyčerpávající, ale také velmi cenná. Naučila jej se na problémy, kterým pracující ženy čelí, dívat z jiného úhlu pohledu.
Podle výzkumu ve Spojeném království se doba, kterou otcové tráví péčí o děti od 70. let pozvolně zvyšovala, ale poté se růst zastavil. „Otcové ukrajovali čas ze spánku a z osobního volna a věnovali se místo toho péči o děti. Pak, v roce 2015 dosáhli hranice svých možností,“ tvrdí Burgess. Pandemie to podle ní však změnila.
Scott James Currie, otec dvou holčiček, si například založil své podnikání v oblasti architektury z domova, aby mohl být nablízku svým dcerám a podpořit kariéru své ženy. „V prvních letech života naší dcery jsem toho tolik zameškal, odcházel jsem z domu v šest ráno a vracel jsem se až v sedm večer,“ vzpomíná. Dnes ale každý den vodí svou starší dceru Isobel do školy a mladší Nellu naopak ze školy vyzvedává. „Každý den se svým dětem věnuji víc a dává mi to tolik radosti,” popisuje.
Doktorka Jasmine Kellandová, lektorka studií lidských zdrojů na Plymouth Business School, vedla projekt zkoumající otce během pandemie. „Otcové byli více doma a aktivněji se zapojovali, díky čemuž se se svými dětmi velmi sblížili,“ vysvětluje. Společnost se dle ní začala konečně měnit. „Velmi se proměnila představa ‚dobrého otce.‘ Archetypální živitel rodiny, jako v Mary Poppins, už dávno neexistuje. Nyní se od tátů očekává, že se budou aktivně podílet na každodenní výchově, a ne jen platit účty.“
Pandemie tak změnila mnohé, normalizovala práci z domova či hybridní pracovní úvazky. „Pro rodiny je to fantastická zpráva,“ říká Adrienne Burgess, ředitelka Fatherhood Institute. „Pokud matky více pracují, více si vydělávají. Snižují se tak rozdíly ve výdělcích mezi muži a ženami. Větší rovnost v rodinách se totiž pojí s celou řadou výhod, a to i pro samotné děti,” uzavírá.
Toto téma otevřel britský deník The Guardian.