Lektor kurzu Zvládání vzteku v DVTV

David Čáp, lektor kurzu Zvládání vzteku, byl hostem DVTV, kde Martinu Veselovskému vysvětloval, jak je to vlastně se zvládáním této emoce. Dále odpovídal na otázky jak probíhají kurzy? A je možné vztek vybít sportem, popř. bojovými sporty? To vše se dozvíte v rozhovoru.

Podle Davida Čápa si mnoho mužů uvědomuje, že některé situace nezvládají. Ale čím déle a intenzivněji svým partnerkám ubližují, tím pak nastupují obranné ego mechanismy, které David Čáp vysvětluje: „Je to racionalizace, že já to dělám pro tvoje dobro. V této fázi už by muži dobrovolně nepřišli. Ale když si toho všimnou dřív, tak přijdou velice rádi.“

A jak vlastně kurzy probíhají? Metoda kurzů je skupinová terapeutická strukturovaná práce, která stojí na 3 pilířích – edukaci, nácviku a sdílení. Je důležité pochopit, jak vlastně vznikají emoce a jak je možné vztek korigovat. Při nácviku se probírají strategie, kdy David Čáp zmiňuje metodu time-out, kdy muž odejde z místnosti (po předchozí dohodě) a žena by ho neměla následovat.

„My násilí mužům neschvalujeme, oni od nás slyší kritiku za to chování, ale velmi si hlídáme, aby tam byl empatický princip přijetí toho člověka. Funguje to tak, že to mohou říct a nejsou odsuzováni jako lidé, ale je odsuzováno jejich chování.“

Kurz Zvládání vzteku, jehož je David Čáp lektorem, je velmi efektivní u fyzického a hrubého fyzického násilí. Podmínkou ale je, aby muž odchodil aktivně celý kurz. Více informací o kurzu na: www.ilom.cz/kurz/zvladani-vzteku/.

Doporučujeme zhlédnout celý rozhovor:

 

 

http://ilom.cz/kurz/zvladani-vzteku/

Další články