Křivá sexuální obvinění při rozvodu

Tématem pořadu Českého rozhlasu Plus bylo Kam až může zajít rozvodové řízení a boj o dítě? Na otázky odpovídá Lukáš Talpa, odborný garant projektu Patron a projektů zaměřených na téma Muži a péče, spolu s Peterem Pöthem, psychiatrem a psychoterapeutem věnující se problematice dětí a mladistvých.

Při rozvodu rodiče používají různé nástroje, jak ublížit druhému rodiči. Často si ale však neuvědomují, že tím ubližují i dítěti. Jedním z takových nástrojů bývá křivé obvinění ze sexuálního násilí. Rodič tak nahlásí zneužívání dítěte a v extrémních případech i dítě přesvědčuje, že se mu to opravdu stalo (třeba za pomoci prarodičů). Toto může vést až k trvalému narušení vztahu mezi dítětem a obviněným rodičem, jelikož jeho přístup k dítěti je limitovaný po dobu vyšetřování.

Dalším problémem takového křivého nařčení může být zlehčování skutečných obvinění. Odborná veřejnost je ale seznámena s praktikami křivého obviňování právě u rozvodů. A jak pomoci křivě obviněným rodičům? Jedním z možných řešení je tvrdě trestat tato křivá obvinění, např. odebráním dítěte.

Liga otevřených mužů nabízí kurz pro táty, kteří si zrovna procházejí rozvodem. Pomáhá jim v této náročné situaci a radí jak zůstat aktivním tátou i po rozvodu nebo rozchodu s partnerkou.

Celý rozhovor ze dne 5. 11. 2018 k poslechu zde od 13:10:

www.rozhlas.cz/zaznamy/plus#/2018-11-05/13

http://ilom.cz/kurz/tata-v-labyrintu-rozvodu/

 

Další články