Dnešní doba nenabízí mužům dobrodružství

S laskavým svolením autora vám přinášíme článek o mužském dobrodružství – Frustrovaní muži touží po adrenalinu, který pro Lidové noviny napsal Marek Kerles. Na přípravách textu se podílel i LOM.

Liga otevřených mužů tvrdí, že základními mužskými hodnotami by neměly být „moc, sláva a peníze“, ale „odpovědnost, originalita, odvaha a otevřenost“. Právě na dodržování těchto principů údajně závisí, zda muž může být sám se sebou spokojený, či nikoliv.

Odpovědnost, odvahu, originalitu a otevřenost by nejspíš každý přiřadil třeba k mořeplavci a kolonizátorovi Kryštofu Kolumbovi, mužům v čele středověkých vojsk, cestovatelům či bojovníkům proti totalitním režimům. Nikoliv proto, že by na konci jejich snažení nemohly stát moc, sláva a peníze. Ovšem bez originality, odvahy a odpovědnosti by se na cestu či za vytyčeným cílem nikdy nemohli vydat. Na otázku, v jakých oblastech se základní mužské principy připisované právě dávným dobrodruhům mohou uplatnit dnes, není snadné odpovědět. Životní cíl moderního muže je totiž spojen spíše s obecně zavedeným pravidlem, že je hlavně třeba v klidu a míru vydělávat peníze, zabezpečit finančně rodinu, splatit hypotéku na dům a bazén, pořídit nové auto. „Nejlepší cestu k takovému cíli bohužel představují většinou profese, které s dobrodružstvím jako takovým mají společného jen málo,“ říká Michal Vybíral, další člen Ligy otevřených mužů.

Dobrodruzi v ohrožení
Když před třemi lety zasáhla Japonsko havárie v jaderné elektrárně Fukušima, světová média referovala o hrdinných zaměstnancích elektrárny, kteří spali na olověných matracích, jedli pouze dvakrát denně, myli se navlhčenými ručníky a přitom byli denně vystaveni vysokým dávkám radiace. Byli to hrdinové, nebo dobrodruzi? Od každého trochu. „Každopádně se jednalo o příklad činnosti, po níž možná ve skrytu duše někdy zatouží každý chlap. Tedy vymanit se z dnešní šedi a všednosti a udělat něco, co je sice riskantní a životu nebezpečné, ale zato to má nepochybný smysl,“ tvrdí Vybíral.

Text vyšel v Lidových novinách 18.10.2014

LOM OUTDOOR KLUB organizuje běhy, treky, horské výstupy, plavby po moři i vnitrozemí atd. Jeho členové přijímají výzvy v podobě nastoupaných výškových metrů, uběhnutých kilometrů a uplutých mil. Soutěží hlavně sami se sebou a lehce i mezi sebou. Navíc se zavazují přispět na podporu mužů nebo aktivit LOMu pro znevýhodněné muže. Každý rok je vyhlašován největší LOKoborec. IMG_5016

 

Originální článek po rozkliknutí zde:

LOM_LNLOM_LN_2

Další články