80 % mužů fandí rodičovské pro táty

Jen dvě procenta českých otců využívá rodičovskou dovolenou. Většina mužů si přitom myslí, že by měli. Hlásá titulek na serveru irozhlas.cz.

V roce 2020 rodičovský příspěvek čerpalo 98 % žen a necelá 2 % mužů. Přitom podle červnového průzkumu společnosti IPSOS a projektu Česko v datech si přes 80 % českých mužů myslí, že by tátové měli s dětmi strávit alespoň část rodičovské dovolené.

Důvodů proč nastupují na rodičovskou více ženy než muži je stále několik. Jedním z největších jsou finance, ženy mají téměř o 16 % nižší průměrný plat než muži. Dalším faktorem jsou ale i stále zažité předsudky, se kterými se stále setkáváme. Lukáš Talpa, garant tátovských témat a lektor LOMu popisuje zkušenosti ze své praxe:

„Když pracujeme s muži, kteří jsou na rodičovské dovolené, často zmiňují, že si to museli prosadit v širší rodině. A že si to často museli primárně prosazovat právě ty mámy, protože byly vnímány jako krkavčí matky, že upřednostnily kariéru před péčí o děti.“

Přečtěte si celý článek na irozhlas.cz a dozvíte se, jak by mohla pomoci změna legislativy a využívání zkrácených úvazků v Česku, aby chodili tátové více na rodičovskou a byli více se svými dětmi.

Více o kurzech, které pro táty a rodiče nabízíme na: https://ilom.cz/kurzy/ Tipy pro táty najdete na tataweb.cz

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cesti-muzi-otcove-rodicovska-dovolena_2108072055_piv

Další články