BUDE TO NA DESÍTKY LET: Josef Petr v Týdeníku Respekt

19. 12. 2022 LOM v médiích Klára Pivovarová

Všeobecně přijatelný vzor neexistuje, mužství je hodně barevné, i když to nechceme vidět.

Minulý měsíc vyšel v týdeníku Respekt rozhovor, který s naším ředitelem Josefem Petrem vedla Silvie Lauder. Mluvili mimo jiné o tom, jak se Liga otevřených mužů za roky svého fungování proměnila, o mužských vzorech nebo ženské emancipaci. Probrali také to, jak otcovství zlepšuje kvalitu mužského života a proč je tak velký rozdíl mezi počtem mužů, kteří by na otcovskou dovolenou chtěli a těch, kteří na ni opravdu jdou. Níže najdete bezplatnou ukázku, celý rozhovor si můžete přečíst přímo na stránkách Respektu. Vřele jej doporučujeme k přečtení.

V Lize otevřených mužů už se prý nevěnujete jen mužům. Co se stalo?

Naší hlavní misí je zvyšování kvality života mužů. Vycházíme z potřeb mužů, kteří se na nás obracejí, ale i z toho, co se dozvídáme z výzkumů. Nejrůznější programy, které jsme začali s nějakou jasnou myšlenkou, se postupem času různě vyvíjely a mění se jejich cílová skupina. To je zcela v pořádku. Aktuálně se v LOM bavíme o změně mise. Konkrétně to znamená, že na svět nahlížíme z mužské perspektivy.

To může znamenat různé věci.

Může to znamenat potřeby mužů, ale také nejrůznější společenská témata, na kterých mužům záleží. A to může být klidně i podpora žen v nějakém tématu, které jsme z mužské perspektivy přivedli na svět. Jádro naší činnosti ale zůstane přímo u mužů – třeba podpora aktivního otcovství, metoda mužské skupiny, se kterou pracujeme od počátku, nebo programy pro otce s dětmi.

U čeho jste původně začali čistě u mužů a postupem času se to posunulo?

Typickým příkladem je Suchej únor, tedy kampaň, která na počátku mířila výhradně na muže. Ve spotřebě alkoholu a sklonech k závislostem „vedou“ nad ženami čtyři ku jedné. Začali jsme u otázky mužského pití, prvního ročníku se účastnilo asi sto nadšených mužů ve skupině na Facebooku. Pak se ta myšlenka ale začala šířit a u sedmého nebo osmého ročníku jsme si řekli, že dává smysl záběr více rozšířit. Dnes už Suchej únor původní myšlenku…

Další články