Třetí červnová neděle patří již tradičně oslavám otcovství. Před deseti lety byl u nás Den otců svátek pro skupinu nadšenců. V roce 2017 se již konají zavedené akce po celé ČR a na „Tátu“ lákají reklamní kampaně velkých obchodních značek.
Den otců pochází z USA a poprvé se slavil už v roce 1910. S nápadem na jeho vznik přišla vděčná dcera – Sonora Smart Dodd, jejíž otec se po smrti své ženy sám staral o pět dětí.
„Je dobře, že i tátové dostali svůj svátek. Dáváme jim tím najevo, že jsou v životě dětí důležití,“ říká Martin Jára, ředitel Ligy otevřených mužů (LOM), která se věnuje propagaci aktivního zapojení mužů do péče o děti a před jedenácti lety pořádala na Den otců první neformální happening Tátafest, který se letos opět koná na mnoha místech ČR.
„Zahraniční výzkumy ukazují, že přítomnost otce u výchovy, zvyšuje šanci dětí na zdravý a bezproblémový život. Děti, v jejichž dětství byl otec přítomen, lépe prospívají ve škole a zvládají vztahy. Méně pak podléhají psychickým poruchám a závislostem,“ popisuje smysl zapojení tátů do péče Lukáš Talpa, garant LOMu pro otcovská témata.
Tátové se o děti starat chtějí
Aktivní otcovství je v České republice stále rozšířenějším fenoménem. Podle výzkumů LOMu, které na vzorku 1000 respondentů zpracovala agentura Nielsen AdMosphere, mají čeští muži velký zájem o intenzivní vztah se svými dětmi, už od nejútlejšího věku. Například o nástupu na rodičovskou dovolenou, alespoň na krátkou dobu, vážně uvažuje až 43 % mužů. 10 % mužů je přesvědčeno o tom, že na rodičovskou chce nastoupit. V praxi však rodičovský příspěvek čerpá 1-2 % mužů.
Nejvýznamnější bariérou je finanční nevýhodnost takového kroku a přetrvávající stereotypy o rolích mužů a žen.„Muži jsou stále primárně vnímáni jako živitelé rodiny. Často pro ně tedy může být aktivní zapojení do péče velmi těžké, i přes jejich vlastní přání navázat s dětmi intenzivnější vztah,“ popisuje Lukáš Talpa.
Dostanou tentokrát tátové dárek od státu?
„Tentokrát bychom mohli mít na Den otců rozhodně co slavit. Dlouhodobě tvrdíme, že si tátové zaslouží i podporu od státu a letos to vypadá, že se po letech diskuzí a pokusů dočkáme týdenní otcovské,“ dodává k tématu Lukáš Talpa.
Návrh otcovské dovolené, který pochází z dílny MPSV nově počítá se zavedením 7 dnů státem hrazeného volna pro otce v období kolem narození dítěte. Přijetí otcovské dovolené, která je v EU běžným standardem, podporuje také většina lidí v ČR. Podle výzkumu LOMu, má otcovská podporu 93 % mužů i žen. Návrh už schválil Senát a nyní čeká na podpis Prezidenta republiky.
Otcovská dovolená je v evropských zemích běžným standardem a nabízí mužům možnost vybrat si ji v libovolném termínu v určité časové lhůtě po porodu. Muži si ji mohou vybrat v mnoha evropských zemí a trvá průměrně 2 týdny. Česká republika patří mezi šest zemí EU, které nemají institucionální podporu otcovství zakotvenou vůbec.
Zkušenosti z Berlína
Svoji odbornost LOM tento rok rozšířil také na expertní návštěvě v Německu, kde se jeho zástupci setkali se zakladatelem berlínského centra pro táty Eberhardem Schäferem. „Místní otcovské centrum je plné hlavně díky velkému množství mladých rodin, využívajících dva měsíce rodičovské dovolené, které jsou zasvěceny pouze a jenom otci. Jsme přesvědčeni o tom, že opatření tohoto druhu by fungovalo ve prospěch mužů i žen také v ČR,“dodává na závěr Lukáš Talpa.
Kontakty pro média:
Lukáš Talpa, m: 603 219 926, lukas.talpa@ilom.cz
www.ilom.cz
ilustrační fotografie ke stažení: http://bit.ly/1U174Vu
Návštěva Berlína byla financována díky projektu:
ROZVOJ KAPACIT A PROFESIONALIZACE LIGY OTEVŘENÝCH MUŽŮ, Z.S.,
který je spolufinancován Evropskou unií.