Bít či nebít je téma nového dílu Střepin

Nový díl pořadu televize Nova Střepiny obsahuje reportáž na téma fyzických trestů. Televize navíc cituje nový výzkum Ligy otevřených mužů o fyzických trestech. Na kterém spolupracoval společně s Nielsen Admosphere.

Česká republika je už jen jedna z mála vyspělých zemích, kde nejsou fyzické tresty dětí úplně zakázané zákonem. Navíc více než polovina lidí by fyzický trest použila alespoň ve výjimečných případech.

Jedním z odborníků v reportáži je i Lukáš Talpa, odborný garant tátovských témat LOMu. Jeho názor je jasný:

„Téměř polovina lidí si nemyslí, že plácnutí na zadek nebo pohlavek je fyzický trest, ale z našeho pohledu to fyzický trest je. Je to násilí.“

Bití může zvýšit riziko nepříznivých psychických stavů. A může způsobovat deprese a jiné nemoci. V reportáži se k této oblasti vyjadřuje klinický psycholog a soudní znalec Radek Ptáček:

„Existuje nespočet studií, které jasně dokazují, že fyzické tresty nejen, že nemají jakýkoli výchovný účinek, ale že v dlouhodobém horizontu i mírné fyzické tresty jsou pro vývoj dítěte i budoucí život dospělého negativní.“

Jedním z nejčastějších důvodů trestání dětí je lhaní a neuposlechnutí. Jak ale zvládnout výchovu bez násilí, pokud chování dítěte překročí mez zvladatelnosti? Přihlaste se na náš kurz, který je určen pro rodiče, kterým občas ulítne ruka a chtěli by to změnit. Více na www.ilom.cz/kurz/vychova-bez-nasili/.

 

 

Odkaz ke shlédnutí celé reportáže:
tn.nova.cz/clanek/strepiny/strepiny-25-11-2018.html

Zdroj fotografií: TV Nova

Výchova bez násilí

Další články