Bez pomoci do neznáma

27. 1. 2023 Patron Klára Pivovarová

Osamostatnit se po letech prožitých v dětském domově bývá velmi těžké. Problémy s tím mají téměř dvě třetiny mladých dospělých. Mnohdy nenachází zdravý vzor, někoho, na koho by se mohli obrátit s prosbou o radu. Často se potýkají s dluhy a až polovina z nich se ocitne na ulici.

„Nezvládají si udržet zaměstnání a neumí hospodařit s penězi,“ potvrzuje Ivana Lacková, ředitelka dětského domova v Uherském Hradišti. Právě zdejší dětský domov se snaží mladým lidem obtížné začátky zjednodušit a nabízí jim startovací byty, ve kterých si samostatný život mohou vyzkoušet. Pomáhají také nabídkou kurzů, které mají za cíl zlepšit finanční gramotnost dospívajících. „I tak je ale pro ně lepší, když mají svého mentora,“ domnívá se Lacková. 

Takové jim hledá program Patron, který zajišťuje Liga otevřených mužů. „Je to sakra těžké vystoupit z bubliny, kde se o tebe starají, máš jídlo, peníze, ošacení a najednou jdeš do světa, kde nikoho nemáš a nemáš se kam vrátit,“ přibližuje problémy lidí opouštějících dětské domovy Pavel Juřenčák, jeden z dobrovolníků programu Patron. Naznačuje také, jak spolupráce s jeho svěřencem Davidem probíhá.
„Šli jsme si spolu třeba zaběhat, jindy jsem ho vzal do práce. Když se objevilo něco k řešení, pobavili jsme se tom jako kamarádi,“ popisuje. „Nejsem žádný psychiatr ani psycholog, naopak jsem kamarád, který ho má podpořit. Tohle je to minimum, co můžeme dětem z dětských domovů dát a zároveň je to pro ně mnohem víc než třeba nový telefon,“ uzavírá.

Zájem o dobrovolnictví v programu je vysoký, zejména v Praze a Středních Čechách. V některých krajích se ale patronů nedostává. Velký problém představuje hledání dobrovolníků na Vysočině a v Ústeckém kraji. Za deset let své existence program podpořil bezmála 150 mladých dospělých. Program financují dárcovské příspěvky, kterých ale poslední dobou ubývá. Dětské domovy přitom každoročně opustí přibližně 400 mladých lidí, kteří jen obtížně hledají pevnou půdu pod nohama. Chcete-li jim start do samostatného života usnadnit, můžete tak učinit zde. Za otevření tématu děkujeme webu irozhlas.cz.

Další články