Aktivní otcovství je v Česku stále rozšířenější

Nový průzkum, který pro LOM realizovala agentura Mediaresearch ukázal zvyšující se povědomí o aktivním otcovství. Muži také chtějí na rodičovskou, stále jim v tom ale brání finance.

Aktivní otcovství je Čechům známější. Muži chtějí na rodičovskou, stále jim v tom ale brání finance, říká nový průzkum.

Praha, 5. září 2014 – Aktivní otcovství je v České republice stále rozšířenějším fenoménem. Dle nového exkluzivního výzkumu agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů roste ve společnosti povědomí o aktivním otcovství a muži se chtějí více zapojovat do péče o děti, například využitím rodičovské dovolené alespoň na krátkou dobu. Aktuální výzkum potvrdil, že hlavní a rozhodující bariérou je obava z finančních ztrát. Zajímavým zjištěním také je, že 66 % žen si nepřeje, aby muži šli na rodičovskou dovolenou, byť jen na chvilku. Jak z výzkumu vyplynulo, i zde jsou tím hlavním důvodem finance, podle 40 % dotázaných je pak důvodem obava, že by se muž nedokázal o dítě tak dobře postarat a ženy si takto hájí svou tradiční roli v rodině.

„Výsledky výzkumu ukazují rostoucí zájem Čechů o aktivní otcovství,“ říká Lukáš Talpa, manažer projektu Táta na plný úvazek z Ligy otevřených mužů. A dodává: „Sledujeme dokonce nárůst počtu mužů mezi 20 a 55 lety, kteří jsou o svém nástupu na rodičovskou přesvědčeni. Mezi lety 2010 a 2013 to byl nárůst o 3 %.“

Čeští muži mají o budování intenzivního vztahu se svými dětmi od nejútlejšího věku velký zájem. Podle aktuálního výzkumu Českého národního panelu si přes 60 % otců myslí, že otec dítěte by měl strávit alespoň chvíli na rodičovské dovolené. Na rodičovské jsou přitom aktuálně 1 – 2 % mužů. Nejvýznamnější bariérou bránící mužům zůstat s dítětem alespoň nějakou dobu na rodičovské dovolené je finanční nevýhodnost.

Tato a další příbuzná témata budou mimo jiné diskutována na dvou mezinárodních konferencích v Praze (18. září, Konference Tátové vítáni) a v Olomouci (17. září, Seminář Táta na plný úvazek).

Více informací na www.tatanaplnyuvazek.cz 
Projekt Táta na plný úvazek je podpořený Evropským sociálním fondem ČR.
Pro více informací kontaktujte: Petr Jarkovský, ASPEN.PR, petr.jarkovsky@aspen.pr, 774 225 153

Liga otevřených mužů (LOM) se zaměřuje na kvalitu života dnešních mužů a v oblasti propagace aktivního otcovství se angažuje od svého vzniku v roce 2006.
Stránky sdružení Liga otevřených mužů: www.ilom.cz

logo_esf

Další články