Vláda schválila otcovskou dovolenou. Návrh jde do parlamentu.

Pokud zákonodárci návrh schválí, novopečení tátové budou moci čerpat po narození potomka 7 dnů placené dovolené a podporu ve výši 70% vyměřovacího základu.

Přijetí otcovské dovolené, která je v EU běžným standardem, podporuje také většina lidí v ČR. Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere, a.s. pro Ligu otevřených mužů (LOM) má otcovská podporu 93 % mužů i žen.

Průzkum potvrdil to, co se stalo již běžnou praxí. Tátové chtějí být bezprostředně po porodu se svojí partnerkou a svým dítětem doma. V současnosti za tímto účelem ovšem čerpají svoji dovolenou na zotavenou. Podle staršího výzkumu Podoby otcovství (2010) si 57 % otců bezprostředně po porodu vybírá dovolenou, dalších 16 % řeší tuto potřebu zajištěním neplaceného volna.

„Role otce je v prvních dnech a týdnech života dítěte zvlášť důležitá. Tento čas je klíčový pro prvotní navázání vztahu otce s dítětem a posílení rodinných vazeb,“ říká psycholog a ředitel LOM, Martin Jára.

Otcovská dovolená je v evropských zemích běžným standardem a nabízí mužům možnost vybrat si ji v libovolném termínu v určité časové lhůtě po porodu. Trvá průměrně 2 týdny. Česká republika patří mezi šest zemí EU, které nemají institucionální podporu otcovství zakotvenou vůbec.

“Institucionální podpora otcovství v této podobě je víc než symbolické gesto. Je také praktickým krokem s pozitivními dopady na rodiny i na společnost. Časné zapojení mužů do péče o děti zvyšuje šanci, že se rodiče budou i později o tuto péči dělit a podporuje spravedlivé rozložení domácích prací mezi partnery. Je také zdrojem kvality života dnešních mužů,” dodává k tématu Martin Jára.

Související mediální výstupy:

 

Český rozhlas: Vláda schválila otcovskou dovolenou a další změny v nemocenské

Deník.cz: Vláda schválila otcovskou dovolenou i sirotčí důchod pro víc dětí

Aktuálně.cz: Nová dávka pro čerstvé tatínky. „Otcovská“ za 70 procent platu, souhlasí vláda

Lidovky.cz: Vláda schválila otcovskou dovolenou. Bude trvat týden a muži dostanou stejně jako matky

Idnes.cz: Otcovskou vítají muži i ženy. Tátové mohou zlepšit své pouto s dítětem

 

 

Naše vlajková loď:

Podporujeme mladé muže z dětských domovů, aby se zapojili do běžného života.

Podpořte nás
Podporují nás:

LOM považuji za malý kousek spontánní a aktivní občanské společnosti, kterou u nás v Čechách vidím s úlevou a s radostí.

Jan Trachta

Lékař bez hranic a autor knihy Tichý dech

Jan Trachta ve Dvaceti minutách Radiožurnálu
Proč LOM?

"Nejvíce si cením životních zkušeností a postojů, které jsem mohl s ostatními chlapy sdílet a porovnávat."

"Intenzita a efektivita - za jedno setkání zjistím víc než bych zjistil od různých lidí za půl roku."

"Struktura - získám strukturu v tématu, o kterém nestíhám přemýšlet."

Fotogalerie