Václav Šneberger: Na lodi plné mužů se nesoupeří, ale spolupracuje

Mgr. Václav Šneberger

Rozhovor s kapitánem týdenní mužské plavby na holandské bárce po kanálech a jezerech, která se uskuteční 22.-28.4.2016. Zveme ke čtení!

Co se dá všechno zažít na týdenní plavbě po Holandsku, když posádku tvoří samí muži?

Holadsko je ráj pro plavbu, zejména jeho střed je zajímavou destinací zejména proto, že proplouváš centry měst a městeček, vyvážeš přímo u kavárny nebo sýrové farmy. Chlapské posádky jsou specifické hlavně tím, že na lodi se nesoupeří, ale spolupracuje, a taky „jinak“ baví, většinou je to hodně zábavné. Na své si přijdou i chuťové buňky, čerstvé ryby, sýry, specialitky. Taky si chlapci mohou odpočinout, z paluby plyne čas a prostor tak nějak pomaleji, klidněji. Je čas si vše rozmyslet, je čas si užít. Půl dne plavba, půl dne volna, takže nehrozí ponorková nemoc.

Trasu už jsi několikrát absolvoval. Na co se nejvíc těšíš?

Každá plavba je jiná, zejména posádkou, ale také trasou, na které se domluvíme. Těším se na vítr ve vlasech, rána na opuštěných ostrůvcích i silné pivo, které si koupíš přímo z lodi.

Plavby se mohou zúčastnit i mořem nepolíbení nováčci. Co se tam mohou naučit?

Kluci se taky naučí ovládat loď, proplouvat zdymadla, mosty, kdo má zájem i složitější manévry nebo se mohou připravit postupně na následnou rodinnou dovolenou na lodi. Jelikož si sami vaříme, obohatí si rejstřík i v oblasti vaření. Největší lákadlem je ale být u kormidla, a toho se všem dle libosti dostane.

Máš ze svých plaveb po Holandsku nějaký zajímavý zážitek?

Zážitků je mnoho, mezi nejkrásnější považuji večerní plavby (za tmy) centrem Utrechtu, klasicky muž přes palubu, nefunční loď na velkém jezeře, plavba ve sněhové vánici. Každá plavba přináší mnoho zážitků, krize nevyjímaje. Většinou je ale největší zážitek ta pohoda, klid, když se to houpe ve spaní.

Co bys vzkázal chlapům, kteří váhají jestli se přihlásit?

Z každé plavby je minimálně polovina posádky, která se pak na lodě a k lodím, plavbám nějak vrací, chlapi se mohou hodně naučit zážitkem a na pohodu pod dohledem statného skippera:-) Kdo váhá nejede, jakékoli dotazy rád zodpovím.

POZVÁNKA: LOM Outdoor Klub verbuje posádku na palubu lodi Derby!

Týdenní mužská plavba na holandské bárce po kanálech a jezerech. 22.-28.4.2016. Součástí plavby je i základní skipperský výcvik, předchozí zkušenosti nejsou nutné.

Podrobnosti a přihláška: www.ilom.cz/derby

Leták ke stažení:

derby_2016

Naše vlajková loď:

Podporujeme mladé muže z dětských domovů, aby se zapojili do běžného života.

Podpořte nás
Podporují nás:

LOM považuji za malý kousek spontánní a aktivní občanské společnosti, kterou u nás v Čechách vidím s úlevou a s radostí.

Jan Trachta

Lékař bez hranic a autor knihy Tichý dech

Jan Trachta ve Dvaceti minutách Radiožurnálu
Proč LOM?

"Nejvíce si cením životních zkušeností a postojů, které jsem mohl s ostatními chlapy sdílet a porovnávat."

"Intenzita a efektivita - za jedno setkání zjistím víc než bych zjistil od různých lidí za půl roku."

"Struktura - získám strukturu v tématu, o kterém nestíhám přemýšlet."

Fotogalerie