Peter Frühauf: Vážím si každé vteřiny, kdy mohu být se svojí rodinou

Rozhovor s vítězem ankety Veřejný muž 2015, hokejistou Peterem Frühaufem, který  porazil rakovinu varlat a nyní se angažuje v oblasti mužského zdraví. Zveme ke čtení!

Co pro vás znamená vítězství v anketě Veřejný muž 2015?

Vítězství pro mě znamená potvrzení toho, že s kolegy jdeme správnou cestou. Beru to jako vítězství celé naší skupiny!

Nominován jste byl za projekt Zdraví muže třetího tisíciletí, můžete jej představit?

Projekt vznikl na základě popudu Michala Štěrby, který také prošel onemocněním rakoviny varlete. Zarazil ho nedostatek informací. O svém nápadu řekl Michalovi Nebeskému a ten tento nápad posunul dále k MUDr. Michalovi Balíkovi. Takto vlastně začal celý projekt. Vzápětí do sestavy přibyl Jirka Mašek a já. Posledními dvěma novými členy jsou MUDr. Jirka Špaček a MUDr. Andrej Drbohlav. Jezdíme po školách, po sportovních klubech a pořádáme i svoje vlastní akce. Role máme rozdělené. Odbornou část prezentuje vždy jeden z doktorů a poté následuje vyprávění reálného příběhů někoho z nás, kdo jsme toto onemocnění měli.

Naše cíle jsou s výhledem do budoucna takové, abychom náš projekt dostali do podvědomí co nejvíce chlapů, chceme odbourat neznalost, stud a chceme lidem poskytnout co nejvíce informací. Věříme, že to může pomoci předejít mnoha komplikacím. Z mého pohledu, co se povedlo je hlavně to, že cca 80 chlapů se po našich přednáškách sebralo a šlo se nechat vyšetřit, protože si přiznali, že ne všechno je v pořádku. To je pro nás zásadní a to je náš cíl.

Co by podle Vás měli muži v 21. století dělat, aby byli (a zůstali) zdraví?

Nestydět se o sobě mluvit. Nepodceňovat příznaky, když se s vaším tělem děje něco jiného naž na co jste zvyklí.

Co s kolegy na poli mužského zdraví chystáte v roce 2016?

Určitě chceme i nadále jezdit po školách a je možné se domluvit s naším koordinátorem na emailu info@zdravychlap.cz. Nicméně rádi bychom se dostali na přednášky i např. do firem nebo dalších sportovních klubů. Dále chceme podniknout několik vlastních akcí. Připravujeme web (www.zdravychlap.cz), kde by měli lidé najít veškeré informace, rady atd.

K tématu mužského zdraví jste se dostal skrze vlastní zkušenost s rakovinou. Co byste vzkázal mužům, které by třeba napadlo, že se podobná zkušenost může týkat i jich samotných?

Budu se asi opakovat, ale tak to prostě je… Nic nepodceňovat, řešit případný problém nejlépe hned. To vám může zachránit život! Musí si uvědomit, že tady jde skutečně o život.

Jste táta. Proměnila Vaše hraniční zkušenost s rakovinou nějakým způsobem Váš vztah k vlastnímu otcovství? Změnily se nějak Vaše životní priority?

Myslím, že toto by změnilo každého chlapa. Nicméně byla to právě moje přítelkyně a můj malý syn, kdo mi dodával neskutečnou sílu a určitě pro mě byli velkou motivací vše zvládnout. Každopádně je jasné, že hokej není to hlavní a jediné na světě. Vážím si každé vteřiny, kdy mohu být se svojí rodinou.

Liga otevřených mužů v únoru pořádá kampaň „Suchej únor“, v rámci které mohou muži na základě měsíční abstinence přehodnotit svůj vztah s alkoholem. Co byste vzkázal mužům, kteří mají potíže udržet svoje pití na uzdě?

Těžká otázka! Tohle téma vnímám tak, že je to každého věc, tedy do té doby, než svým pitím začne ničit životy ostatním. Takže bych vzkázal asi to, že je potřeba vzít rozum do hrsti, najít si motivaci a ten boj prostě zvládnout.

 

 

Hlasování – Veřejný muž 2016:

Kdo v letošním roce nejvíce pozitivně ovlivnil veřejný život v ČR?

Zobrazit výsledky ankety

Loading ... Loading ...

Hlasování uzavíráme 11. 12. 2016 v 17:00

NOMINACE

Naše vlajková loď:

Podporujeme mladé muže z dětských domovů, aby se zapojili do běžného života.

Podpořte nás
Podporují nás:

LOM považuji za malý kousek spontánní a aktivní občanské společnosti, kterou u nás v Čechách vidím s úlevou a s radostí.

Jan Trachta

Lékař bez hranic a autor knihy Tichý dech

Jan Trachta ve Dvaceti minutách Radiožurnálu
Proč LOM?

"Nejvíce si cením životních zkušeností a postojů, které jsem mohl s ostatními chlapy sdílet a porovnávat."

"Intenzita a efektivita - za jedno setkání zjistím víc než bych zjistil od různých lidí za půl roku."

"Struktura - získám strukturu v tématu, o kterém nestíhám přemýšlet."

Fotogalerie